Facebook’ta daha fazla kişi ile etkileşimde olmak ister misiniz? Daha fazla beğeni, paylaşma ve yorum demek daha fazla kişinin postlarınızı görmesi demektir. Facebook’ta Daha Fazla Etkileşim Almak İçin İpuçlarına göz atalım.

 • Soru Sorun

  En basit ve en etkili yöntemlerden birisi fanlarınıza soru yöneltmenizdir. Bir diyalog başlatmanın en etkili yolu olan soru sorarak onların ihtiyaçlarını, ilgilerini çekenleri anlayabilirsiniz.

Sorabileceğiniz soru tarzları;

face soru ornegi

 • Seçim Yapmalarını İsteyin

  “Bu yada şu” şeklinde seçimler sunmak, etkileşimi artırmanın eğlenceli yollarından birisidir. Bir tarafı, favorilerini veya iki şey arasından tercih yapmalarını isteyen soru sorun. Ayrıca bu tarz sorular, yorumları da beraberinde getirir.

Özellikle emojiler arasından seçim yaptırmak, insanlara daha eğlenceli ve kolay geleceği için etkileşimi artıracaktır.

Fecebook'ta seçim yapmak

 • Hayranlarınız Online Olduğunda Post Atın

  Her kullanıcı farklı zaman aralığında Facebook’ta online olur. Her gün farklı saatlerde rastgele paylaşımlar yapıyorsanız, birçok kullanıcının postlarınızı görmeme ihtimali yüksektir.

Eğer saatleri incelerseniz fanlarınız arasından en çok online olunan gün ve saatleri görebilirsiniz.

Buna ilaveten gece geç saatlerde paylaşım yapmak çok da mantıksız değil. Geç saatlerde ana sayfada daha az rekabet vardır ve gece online olanlara ulaşma ihtimaliniz daha yüksektir. Ayrıca insanların sabah online olduklarında görecekleri postlar arasında olma ihtimaliniz de yüksek.

Farklı zaman aralıklarında post atın ve en çok hangisinin etkileşim aldığına bakın.

facebook zaman çizelgesi

 • Etkileyici Resimler Paylaşın

  Bazen tek bir resim, uzun bir metinden daha etkileyici olabilir; Özellikle bir hikayesi olan ve kullanıcılar ile duygusal etkileşim kuracak resimler.

Konu ile ilgili, yüksek çözünürlükte ve renkli resimler daha çok dikkat çekici olacaktır.

Nike ekran görüntüsü

 • Call To Action Belirtin

  Eğer insanların bir şeyi yapmasını istiyorsanız bunu onlara açıkça söylemeniz gerekir. Her postta Call To Action kullanın. “Keşke şimdi orada olsam diyorsanız beğenin,Yorumunuzu belirtin, arkadaşlarınızla da paylaşın vb.”

Fanlarınızın ne yapmalarını istiyorsanız teşvik edecek şekilde söyleyin.

Facebook Call to Action

 • Gülümsetin

  Hepimiz karşımıza çıkan komik ve eğlenceli postları severiz. Fanlarınızın modunu yükseltecek, eğlenceli paylaşım yapmaktan çekinmeyin. En önemlisi yapacağınız şakanın kitlenize uygun olduğundan emin olun.

Intel ekran resmi

 • Yorumları Yanıtsız Bırakmayın

  Eğer gelen yorumları yanıtlamadan bırakıyorsanız bu yorum yapan kişiler tarafından fark edilecektir. Önemsenmediklerini hissettikleri için sizinle etkileşime geçmeyi durduracaklardır. Sadece birkaç dakikanızı alacak olan yorum takibi ve cevaplama, kişilerden önemsendikleri duygusunu oluşturacağı için gelecekte tekrar sizinle etkileşime geçme şansını artıracaktır.

Özetle yapılan her yorumu takip etmeli ve yanıt vermelisiniz.

Nutella facebook

 • Kullanıcıların Ürettikleri İçerikler

  Fanlarınızı kendi içeriklerini üretmeleri için yüreklendirin. Kullanıcılardan belirlediğiniz konuya uygun fotoğrafları yada ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşmalarını isteyin. Etkileşimin ve dialog kurmanın eğlenceli yollarından birisidir. İlk etkileşimin ardından ilerleyen zamanlarda daha çok fotoğraf gelecektir.

Sarelle Facebook sayfası

 • Facebook Live Video

  Görsel içerikler Facebook’ta paylaşılmaya daha çok yatkındır, özellikle de videolar. Video çekmek hakkında endişeniz olmasın, birkaç püf noktayı öğrendikten sonra video çekmek kolaylaşacak.

Öncelikle fanlar işin arka planı hakkında meraklıdır. Onlara iş yerinizi, çalışma arkadaşlarınızı, işlerinizin nasıl yürüdüğünü anlatabilirsiniz. Yanınızda ayrıca mikrofonlu kulaklık bulundurun, böylece izleyiciler ses sorunu yaşamaz.

Facebook live

 • Duygusal Bağ Kurun

  Bir markaya olan bağlılık ve sadakat ürünlerden değil, müşterileri deneyimlerinden ve hislerden gelir. İnsanlar ile duygusal bağ kurmaya özen gösterin. İlgilerini çekecek, içinde duygu barındıran paylaşımlar, aranızda bağ kurmayı kolaylaştıracaktır.

Ülker ekran resmi

 • Rakiplerinizi Kontrol Edin

  “Diğer Facebook sayfaları nasıl paylaşımlar yapıyor? En çok etkileşimi hangi tip postlar alıyor?” Sorusuna en iyi cevabı onları kontrol ederek ulaşabilirsiniz.

Bu sayfaları düzenli olarak kontrol edin ve ders alın ve bu taktikleri sayfanıza uygulayın.

Facebook rakipleri kontrol etmek

 • 360 Resim Kullanın

  Son günlerde hayatımıza giren 360 Resimler Facebook’a yeni bir heyecan getirdi. Sizde sıradan resim paylaşmak yerine 360 derece bir resim atarak kullanıcılara sanki oradalarmış izlenimi verebilirsiniz.

Örnek üzerinden incelemek isterseniz normal resim ve 360 resim

Özetle Facebook’ta etkileşim sayınızı artırmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bol şans 🙂