Sosyal Medya Kampüsü bizleri alanında uzman ve çok değerleri isimler ile bir araya getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta “Mobil Pazarlama” dersimizi Boyner&Hopi’den Hüseyin Kıran ile gerçekleştirdik. Mobil pazarlama nedir, mobil sadakat uygulamaları markalar için neden gerekli göz atalım.

Mobil ticaret nedir sorusuna Kevin Duffey “Elektronik ticaret hizmetlerinin, kablosuz iletişim teknolojileri ile, her yerde tüketicinin eline ulaştırılması” demiştir. Mobil pazarlama özetle hedeflenen kitleye mobil kanalları kullanarak ulaşmaktır.

 • Temel amaç tüketicilere mobil kanalları kullanarak her yerden ulaşmaktır. 

Mobil Sadakat Uygulamaları ismi bana uzak gelsede aslında günlük hayatta sıkça kullandığımız veya karşılaştığımız uygulamalara denir. Hopi, Zubizu gibi uygulamalar mobil sadakat uygulamaları olarak adlandırılır ve tüketicileri satın almaya teşvik edecek, kullanıcıya kendini mobil aracılığıyla hatırlatacak uygulamalara denir. Dünyadaki örnekleri;

Dünyada Mobil Sadakat Uygulamaları

Uygulamların hepsinin farlı özellikleri olsada temel amaç markaların tekliflerini mobil uygulamalar aracılığıyla hedefledikleri kitleye ulaştırmalarıdır.

Türkiye’den örnekleri arasında;

türkiye mobil sadakat uygulamaları

Örnekler arasında bankaların olması dikkatimi çekmişti. Öğrendiğime göre bankalar; mobil uygulamalar aracılığıyla özel kampanyalar oluşturabiliyor, kampanyaları uygulama üzerinden hedefledikleri kullanıcıya gösterebiliyor ve kullanıcılar kampanyaya uygulama üzerinden kolayca katılabiliyorlar.

 • Deloitte verilerine göre Mobil tüketicilerin

  “%60’ı mağaza içindeyken cep telefonlarını kullanıyor.

  %50’si de mağazaya giderken cep telefonlarını kullanıyorlar.”

  Bu verilerden tüketicilere mobil üzerinden mağazaya gitmeden veya mağaza içinde onlara ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. İşte bu noktada mobil pazarlama devreye giriyor. Uygulamalar üzerinden teklifler yapmak, kullanıcıların lokasyonlarına göre kampanyaları göstermek, hedef kitleye uygun teklifler oluşturmak ve kullanıcıları mağazamıza çekmek  mobil pazarlamanın yapısını oluşturuyor.

  Hüseyin Kıran ile Hopi üzerine konuştuğumuzda Hopi üzerinden ürün aramalarının üçe ayrılacağını; Kelime ile, barkod ile ve fotoğraf çekerek olacağını söyledi. Fotoğraf ile ürün aramak çok ilgimi çekti ve ne kadar kullanışlı olabileceğini düşündüm. İnternette beğendiğim kombini bulduktan sonra tek tek mağazaların internet sitelerini gezip resimdekine en benzer ürünleri bulmaya çalışıyordum. Artık buna gerek kalmayacak! Beğendiğim bir kıyafetin resmini Hopi sayesinde bulacağım, alışveriş yapmayı sevenleri sevindirecek bir gelişme olduğuna şüphe yok 🙂

  Peki yakın gelecekte neler olacak? Bilim kurgu filmlerinden robotlara alışkınız. Genellikle bizimle birlikte savaşırlar veya dünyayı ele geçirmeye çalışırlar ama asistanımız olurlarsa nasıl bir dünya bizi bekler?  Yakın gelecekte akıllı asistanlar evimizin, işyerimizin kısaca hayatımızın merkezinde olacaklar. Google, Apple ve daha birçok şirketin ürettiği asistanlar onlara soracağımız soruları cevaplamak için hazır bekliyor olacaklar. Yol durum bilgisi, hava durumu,online alışveriş hatta sizin için sinema bileti almak kadar pek çok görevde bizlere yardımcı olacaklar.

  Akıllı asistan

  Özetle e-ticaret şirketlerinin dikkate alması gereken konular arasında yer alan mobil pazarlama, ilerleyen günlerde hayatımızda daha çok yer kaplayamaya devam edecek.