Google’da aratıldığında üst sıralarda yer almak tüm web sitelerinin özellikle e-ticaret sitelerinin hayalidir. Peki bu hayali gerçeğe dönüştürmek için Seo’da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1) Site Hızı

Sitenizin hızlı açılması SEO için en önemli adımlardan biridir. Eğer site hızlı açılmazsa Google botlarının sayfa index hızı düşük olacağı için, Google tarafından siteniz eksi not alacaktır. Açılış hızı 3 saniyenin altında olmalıdır.

Site hızınızı  Google Page Speed üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 

2) Site İçi SEO

İç SEO’da dikkat edilmesi gereken alanlardan bazıları;

  • İçeriksel Seo : Siteniz sürekli güncel olmalı, yeni ve özgün içeriklerden oluşmalıdır. Kopya içerikler kullanmaktan, başka sitelerden kopya yazı paylaşmaktan kaçının.
  • Ziyaretçi Odaklı SEO: İnternet kullanıcılarının zamanları çok kıymetlidir, aradıkları sonuca hemen ulaşmak isterler. Bu yüzden mümkün olduğunca basit şekilde aradıklarını bulacakları site tasarımlarını tercih edin.
  • User Generated Content: Kullanıcıların oluşturduğu içeriklerin çok olması üst sıralara çıkmak için önemli bir avantajdır. Okuyucunun kendi ürettiği içerikleri, makaleleri sayfanızda paylaşması gerekir.

 

3) Dış SEO

Hangi sitelerden, ne kadar backlink alındığı çok önemlidir. Haber siteleri, çok görüntülenen ve sıralaması yüksek olan sitelerden backlink almak hem çok daha fazla kişiye erişme imkanı sağlar hemde Google’da üst sıralara çıkmanıza büyük olanak sağlar.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta hangi sitelerden link alındığıdır. Kaliteli, sıralaması yüksek ve konunuz ile alaklı sitelerden link almak avantajlı olacaktır.

  • Bir siteden backlink aldığınızda, sitenin dünya genelindeki sıralamasını Alexa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
  • Yeni gelen backlinkleri sürekli takip edin. Eğer istemediğiniz sitelerden gelen (pornografik ve yasa dışı linkleri barındıran siteler gibi) bunları Google Search Console üzerinden reddedebilirsiniz.

 

4) Blog Sayfası Açın

Özellikle e-ticaret sitelerinin mutlaka kullanması gereken bloglar, rakipleriniz ile aranızdaki arama sonuçları farkını kapatmak için önemli bir yol.

Örneğin sizin sitenizde 100, rakibinizde 500 adet kırmızı kazak var. Aradaki farkı kapatmak için iki yolunuz var. İlk olarak sitenizde 400 adet daha kırmızı kazak eklemelisiniz ki bu maliyetli olacaktır. İkinci yol ise “kırmızı kazak” kelimelerini içeren blog yazısı eklemektir. Böylece hem maliyeti azaltmış hemde aranızdaki sayı farkını makale yoluyla kapatmış olacaksınız.

Unutmayın, arama sonuçlarında daha fazla “kırmızı kazak” sahibi olan, Google’da üst sıralarda yer alacaktır.

 

5) Link Uyum Kontrolü

Google için önemli olan konulardan biri link ve anahtar kelime arasındaki uyumdur. URL yapınız, anahtar kelimeleriniz ne kadar uyumlu olursa o kadar iyidir. Link Uyum Kontrolü‘nü SEO Hocası tarafında geliştirilen araçtan yapabilir ve hatalarınızı görebilirsiniz.