Akademik Başarısızlık

Akademik Başarısızlık Ankara

Çocukların okulu sevmesindeki etkenlerden biri de akademik başarıdır. Kimi çocuklar, okul derslerini sever, zevkle çalışır ve daha yüksek puanlar alırlar. Kimi çocuklar ise bir türlü dikkatlerini derse veremez ve okula gitmek istemezler. Sonuç olarak derslerden sürekli olarak kötü notlar alır ve sınıflarını geçmekte zorlanırlar. Akademik başarısızlık olarak ele alabileceğimiz bu durum, birçok faktörün birleşmesi ile ortaya çıkabilir. Ailenin eğitime bakış açısı, çocuğun sosyal çevresi, psikolojik durumu ve çalışma disiplini gibi birçok değişkenden ötürü derslerde başarısızlık söz konusu olabilir. Akademik başarının yükseltilmesi için ailelerin de bilinçli olması ve çocuğa baskı yapmak yerine, öncelikle başarısızlığın nedenlerini analiz etmesi gerekir. Yazımızın devamında akademik başarısızlığa neden olan tutum ve davranışları, çevresel ve psikolojik faktörleri ele alacağız. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’a danışabilir ve bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Çocuğun Okulda Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

Okul başarısı birçok faktöre bağlıdır. Öyleki ilkokul çağında oldukça başarılı olan çocuklar bile zamanla çevresel ve ailesel nedenlerle okuldan kopabilmektedir. Genel anlamda, okul başarısını etkileyen durumları sıralayacak olursak;

 • Duygusal açıdan olgun olmamak: Sadece fiziksel gelişim değil, zihinsel gelişim de çocukların okul başarısını etkiler. Sorumluluk almak, plan yapabilmek ve doğru ile yanlışı ayırabilmek belirli bir zihinsel olgunluk gerektirir. Okul çağındaki birçok çocuk bu zihinsel olgunluğa erişmeye başlamıştır. Ancak duygusal gelişimi yavaş olan çocuklarda okul dönemine adapte olma süreci de daha yavaştır.
 • Özgüvensizlik: Sadece okul başarısı değil, çocuğu birçok alanda etkileyen bir faktördür. Eğer çocuk sürekli olarak yetersiz olduğunu düşünüyor, kendini yetersiz hissediyor ve başarısızlık korkusu çekiyorsa okul derslerine odaklanmakta da zorlanır. Okul arkadaşlarının arasında içe kapanık ve pasif davranabilir. Düşük ders notları ve okul çevresine adapte olamama durumu, çocuğun akademik başarısını düşürür.
 • Öğrenme güçlüğü ya da bazı hastalıklar: Disleksi ve otizm gibi bozukluklar, okul derslerine adapte olmayı zorlaştırabilir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların özel öğretim programları ile ders alması gerekebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite de odaklanma zorluğu yaratarak akademik başarıyı düşürebilir.
 • Anne baba tutumları: Anne babanın eğitime bakış açısı ve okul dersleri konusunda çocuğa yaklaşımı da çok önemlidir. Sürekli olarak eleştirilen ya da başarı kaygısı yaratılan çocuklarda stres seviyesi yüksektir. Bu nedenle akademik başarı da düşük olabilir.
 • Çocuğun psikolojik durumu: Verimli ders çalışmak için huzurlu bir aile ortamı, çocuğun mutlu ve rahat hissetmesi, gelişimsel durumunun iyi olması gerekir. Bu nedenle mutsuz ve depresif davranışlar gösteren çocuklarda ders çalışmaya ve derslere ilgisizlik görülebilir. Akademik başarının yükseltilmesi için mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir.
 • Çevre etkisi: Özellikle okul çağındaki çocuklarda arkadaşlık ilişkilerinin gücü ve etkisi oldukça yüksektir. Çocuğunuz çalışkan ve disiplinli arkadaşlıklar kurarsa, çalışmaya istekli olması da daha yüksek bir ihtimaldir.
 • Okul faktörü: Elbette başarısızlığın nedenlerini araştırırken okulun ve öğretmenin yeterliliğini de değerlendirmek gerekir. Eğer müfredat tam olarak işlenmiyorsa, öğretmen bildiklerini aktarmak konusunda yetersiz kalıyorsa çocuk çalışsa bile yeterli donanıma sahip olmayabilir. Bu da akademik başarıyı olumsuz etkiler.

Akademik Başarısızlık Nasıl Önlenir?

Peki akademik başarısızlık nasıl önlenebilir?

 • Akademik başarısızlığın önlenmesinde ailenin bilinçli tutumları oldukça önemlidir. Çocuk okula başladığı andan itibaren çocuğun okul ortamını, derslerini ve derslere olan yaklaşımını yakından takip eden bir aile, akademik başarısızlığın nedenlerini çok daha hızlı fark edebilir.
 • Altta yatan nedenler çözüme kavuştuğunda, genellikle, akademik başarı da yükselir.
 • Bu süreçte anne ve babanın baskıcı değil, anlayışlı ve yardımsever bir tutum takınması oldukça önemlidir.
 • Ebeveynler, çocuğun çalışma programını düzenlemek için televizyon karşısında ve internette geçen zamanı düzenlemek isteyebilirler.
 • Çocuk için etkin bir çalışma programı yaparken, ebeveynlerin de bu çalışma programındaki prensiplere uymaları önemlidir. Çünkü aşırı televizyon izleyen ya da internet bağımlısı bir anne baba inandırıcılığını kaybedecektir.
 • Anne baba destekleyici ve teşvik edici bir rol üstlenmelidir.
 • Çocuğun iyi davranışları mutlaka teşvik edilmeli ve çocuğun derslerine odaklanmasını kolaylaştıracak aile ortamı sağlanmalıdır.

Akademik başarısızlığı önlemek için doğru yaklaşımlar hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi