Bilgisayar Oyunları ve İnternet Bağımlılığı

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Çocuklarda bilgisayar ve internet bağımlılığı en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Özellikle çağımızın teknolojik imkânları, çocuklara online ortamda zaman geçirmek için birçok seçenek sunmaktadır.

Hâl böyle olunca, elbette çocuklarımızı dijital dünyadan tamamen uzak tutmak mümkün değildir. Üstelik internetin tamamen kısıtlanması, çocuğun ileri dönemlerde kazanacağı dijital becerileri de engeller. Bu süreci dengeli yürütebilmek ve çocukları bilgisayar/internet bağımlılığından korumak için ebeveynlere büyük rol düşmektedir.

Bu yazımızda, bilgisayar ve internet bağımlılığının psikolojik yönlerini değerlendirecek; internet bağımlılığını engellemenin yollarını ele alacağız. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Uzm. Psk. Melike Serttaş’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar ve internet bağımlılığı, kontrol edilmediği takdirde, kademe kademe gelişebilir. Çocuğunuz her geçen gün internette daha fazla zaman geçirmeye başlayabilir. En sonunda da bilgisayarın başından kalkamayacak duruma gelebilir. Bu durum, çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığı için zararlı olduğu gibi sosyal becerilerini de kısıtlayıcı niteliktedir. Bu nedenle ebeveynlerin bilgisayar ve internet kullanımının bağımlılığa dönüşüm süreci hakkında bilinçli olması gerekir.

Bilgisayar ve internet bağımlılığının belirtileri:

 • Çocuğun zamanının büyük bir kısmında bilgisayarda olması
 • Zaman yönetimi yapamaması
 • Bilgisayar başına oturduğunda, başka sorumlulukları olmasına rağmen, internette fazla zaman harcaması
 • Normal şartlar altında sevdiği aktivitelerden vazgeçerek, bilgisayara zaman ayırması
 • Arkadaşları ile internet ortamında buluşmayı, konuşmayı ve oyun oynamayı tercih etmesi
 • Bilgisayar karşısında daha fazla zaman geçirmek için yalan söylemesi ya da bilgisayar karşısında geçirdiği süre hakkında yalan söylemesi
 • Yemek yemek, tuvalete gitmek gibi temel ihtiyaçlarından vazgeçmesi
 • İnternetten uzak kaldığında kendini gergin hissetmesi ve agresif davranması
 • Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında zaman geçirmesi bilgisayar ve internet bağımlılığı belirtileridir.

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Bilgisayar ve internet bağımlılığının çocuklara verdiği zarar; fiziksel, ruhsal ve sosyal olmak üzere üç başlıkta incelenebilir.

Fiziksel zararlar: Bilgisayar başında uzun süre zaman geçiren, özellikle oyun oynayan çocuklarda kasların sertleşmesi ve ağrıması sık görülen bir durumdur. Bu fiziksel hasarlar yetişkinler için de geçerlidir. Ancak çocukluk döneminde dokular hâlâ gelişimini sürdürdüğü için bu hasarın etkisi daha büyük olabilir.

 • Gözlerde yanma, göz bozulması
 • Boyun kaslarında ağrı ve sertleşme olması
 • Kamburluk, duruş bozukluğu
 • Elde kasılma, uyuşukluk ve ağrı bilgisayar ve internet bağımlılığının fiziksel zararlarıdır.

Ruhsal zararlar: Dijital dünya, çocukların hayal dünyasına hitap etmesine rağmen, uzun vadede yıkıcı etkilere neden olabilir. Bu nedenle benlik algısı bu çerçevede şekillenir. Hırs, öfke ve şiddet kavramları yıkıcı şekilde tanımlanabilir. Bununla birlikte internette gezinen çocuklar yabancılardan gelecek tehlikelere açıktır. İstenmeyen görüntüler, kötü niyetli hesaplar ve yazılımlar çocuklarda travma etkisi yaratabilir.

Sosyal zararlar: Bilgisayar ve internet karşısında fazla zaman geçiren çocuklar, sosyal ilişkilerden giderek uzaklaşabilir. Sevdiği arkadaşları ile internet üzerinden iletişim kurmaya çalışırlar. Yeni insanlarla tanışma, empati kurma, sorgulama ve değer oluşturma eğilimleri ise azalır. Bu nedenle teknoloji bağımlısı çocuklarda zamanla sosyal berilerde güçlükler görülebilir.

Çocuklarımızı Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

Çocuklarımızı bilgisayar ve internet bağımlılığından korumanın birçok yolu olabilir. Çocuğun genel mizacı, bilgisayar bağımlılığına yaklaşımı ve ebeveynleri ile ilişkisi bu noktada oldukça önemlidir. Genel olarak söyleyecek olursak;

 • Çocuğun bilgisayar başında geçirdiği süre bir “hak” olarak değil; bir “ödül” olarak değerlendirilmeli ve çocuğa bu anlayış yansıtılmalıdır.
 • Çocuğa sorumluluk bilinci aşılanmalıdır. Ne olursa olsun, öncelikle sorumluluklarını yerine getirmesi sağlanmalıdır.
 • Bilgisayar ve internet kullanımı tamamen yasaklanmamalı, bunun yerine internette verimli zaman geçirme konusunda çocuğa yol gösterilmelidir.
 • Bilgisayar dışındaki zamanların sanat, bilim vb. aktivitelerle doldurulması ve çocuğun sosyal açıdan aktif olması sağlanmalıdır.

Bu yaklaşımlara rağmen bilgisayar bağımlılığı engellenemiyorsa, mutlaka bir profesyonelden destek almak gerekir. Ankara’da Uzm. Psk. Melike Serttaş ile görüşerek çocuklarda bağımlılık tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi