Boşanma Süreci

Boşanma Süreci Ankara

Boşanma süreci, her ilişkide farklıdır. Bu süreç bazı çiftler için çok sert geçer. Bazı çiftler ise anlaşmalı olarak ayrılır ve boşanma sürecini daha rahat geçirebilirler. Ne olursa olsun, boşanmak, bir kayıp süreci olarak değerlendirilir. Eşlerin kaybedilmesi, güvenin, aile ortamının kaybedilmesi ise psikolojik olarak farklı deneyimleri beraberinde getirecektir. Ailedeki her birey bu süreçten etkilenir. Bazen boşanmanın etkisi, eşlerin hissettiğinden bile fazla olabilmektedir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, boşanma sürecini en yumuşak şekilde tamamlamak ve çocukların en az hasarı almasını sağlamak ise eşlerin görevidir. Boşanma sürecinin psikolojik etkileri ve bu süreçte yapılabilecekler konusunda bilgi almak isterseniz Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Kararı Almak

Boşanma kararı almak; eşlerin duygusal, fiziksel ve maddi olarak ayrılması anlamına gelir. Dolayısıyla eşlerin hayatını etkileyen, oldukça önemli bir karardır. Evlilik sürecinde yaşanan çatışmalar, şiddet, aldatma vb. daha birçok neden boşanma kararına neden olabilir. Bu süreçte eşlerin yaşadığı psikolojik değişim ve dönüşümler boşanma kararı aldıktan sonra da devam eder. Çünkü, boşanma kararı alan eşler, kendilerine ait bir hayata doğru, yeniden yolculuğa çıkarlar. Elbette bu süreç kolay olmayacak ve bazı psikolojik değişimleri de beraberinde getirecektir. Özellikle çocuklu çiftler için boşanma kararını almak kadar, boşanma sonrasındaki sürecin de iyi yönetilmesi önemlidir. Yeni bir düzene en kısa sürede adapte olmak ve çocuğu da en az hasarla bu sürece dahil etmek, boşanma sürecindeki zorlayıcı engellerin başında gelmektedir.

Boşanma Sürecinde Eşler Nasıl Etkilenir?

Evlilik ne kadar fırtınalı olursa olsun, boşanma süreci eşleri derinden etkileyen bir süreçtir. Her iki taraf da anlayışlı olsa bile yeniden yalnız başına bir hayata başlama düşüncesi eşleri değiştirir. Eğer evlilik sürecinde yoğun çatışma, şiddet vb. sorunlar varsa bu karar rahatlatıcı olduğu kadar yorucu bir sürecin de başlangıcı olabilir. Her ilişkide deneyimlenen olaylar, eşlerin birbirine bakış açısı ve yaklaşımları başkadır. Bu nedenle boşanma süreci tüm çiftler için aynı olmaz. Ancak istenmeyen, ani bir boşanma durumunda eşler şok yaşayabilir, ayrılığı kabullenmekte zorlanabilir, sorumluluklardan kaçabilir. Eşler kendilerini dış dünyadan soyutlayabilir. Ortak arkadaşlar nedeniyle sosyal ortamlara girmekte güçlük çekebilirler. Dolayısıyla boşanma süreci bazı durumlarda yoğun depresyona da neden olabilir. Ayrıca çocuklu çiftlerde, çocuktan kopma süreci de sancılı olabilmektedir.

Boşanma Sürecinde Çocuklar Nasıl Etkilenir?

Boşanma süreci Ankara, çocuk için bilinmezlik ifade eder. “Boşanmak” çocuk için tamamen yeni bir kavramdır. Anne ve babanın ayrı olacağı fikri çocukta yalnız kalma korkusuna, derin bir öfkeye ve çaresizliğe neden olabilir. Birçok çocuk, boşanmanın nedeni olarak kendisini suçlar. Suçluluğunu ise kimi zaman öfke kimi zaman içe dönme ve depresyon olarak belli eder. Eğer boşanma doğru bir şekilde ele açıklanmazsa, hissedilen çaresizlik farklı psikolojik sorunların temelini oluşturabilir.

Boşanma Sürecinde Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Boşanma sürecinde en önemlisi; çocuğa, yaşananların kendisi ile ilgili olmadığını anlatmaktır. Çocuğun kendini suçlamasını engelleyerek, her iki ebeveyne de aynı yakınlıkta olduğu hissettirilmelidir. Bu nedenle çocuk, ayrılık kararını mutlaka anne ve babanın kendisinden duymalı, çocuğun boşanma süreci ile ilgili tüm soruları yanıtlanmalıdır. Çocuğun aklında cevaplanmamış sorular kalırsa, çocuk bu boşlukları kendi düşünceleri ile doldurarak, yanlış fikirlere kapılabilir. Gerekirse boşanma sürecinin uzman bir psikolog eşliğinde geçirmek ve çocuğa boşanmanın ne demek olduğunu tam olarak açıklamak gerekir. Eşlerden herhangi biri ya da ikisi de boşanma nedeni ile depresif hissediyorsa, bu durum çocuğa yansıtılmamalı ve çocuğa verilen ilgi kesinlikle azalmamalıdır.

Ankara’da, boşanma süreci konusunda merak ettiklerinizi danışmak için kliniğimizi arayabilir ve Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’tan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi