Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Ankara

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, genellikle çocukluk çağlarında fark edilen ve ömür boyu devam eden bir bozukluktur. Bireyin yaşına ve gelişim düzeyine göre eksik kalan dikkat odaklama becerisi ve aşırı hareketlilik gibi belirtilerle kendini gösterir. Birçok ebeveyn, çocuğunun aşırı hareketli olmasını “hiperaktivite” olarak yorumlasa da dikkat eksikliği ve hiperaktivite, mutlaka bir uzman tarafından tanı koyulması gereken bir bozukluktur. Çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin de kendi içerisinde bazı türleri bulunmaktadır. Bu ayrımı yapabilmek ve çocuğun yaşadığı zorluğu daha iyi anlayabilmek için DEHB konusunda ailelerin de bilinçlenmesi önemlidir. DEHB hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi hakkında bilgi almak için ise Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu, 3 temel kategori altında inceleyebiliriz:

Dikkat Eksikliği: Dikkat eksikliği; dikkati odaklama ve sürdürme ile ilgili bir problemdir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda karşısındakini dinleyememe, yoğun dikkat gerektiren işlerden kaçınma ve uzun süre bir işe odaklanamama problemi sıkça görülür. Çocuk, dış uyaranlardan fazlasıyla etkilenir ve hemen yeni bir işe başlama isteği duyar.

Dikkat eksikliği belirtileri:

 • Oyun ve derslere dikkatini vermede zorlanma
 • Dikkatin kolayca dağılması
 • Sakarlık olarak da adlandırılabilecek basit hatalar yapmak
 • Başlanan işin bitirilememesi
 • Düzenleme yapmakta zorlanma
 • Yoğun zihinsel güç gerektiren eylemlerden kaçınma
 • Unutkanlık

Aşırı Hareketlilik: Hiperaktivite olarak da bilinen aşırı hareketlilik, çocuğun aşırı hareketli olması ve belirli bir yerde uzun süre sabit kalamaması durumudur. Çocuğun akademik başarısı üzerinde de etkilidir. Çocuk uzun süre tek bir yerde sabit kalamadığı için dikkat süresi de kısadır.

Aşırı hareketlilik (hiperaktivite) belirtileri:

 • Sürekli el ve ayakların hareket etmesi
 • Gereksiz yere koşturma
 • Aşırı konuşma
 • Bir işi sakince yapmakta zorlanma

Dürtüsellik: DEHB’nin bir başka özelliği de dürtüselliktir. Dürtüsel davranan çocuklar isteklerini erteleyemezler ve sürekli aceleci davranırlar. Sözlerini tartmadan söyler ve aklına koyduğunu, sonuçlarını düşünmeden, yapma davranışı sık görülür.

Dürtüsellik belirtileri:

 • Sorulara dinlemeden yanıt verme
 • Sıra bekleyememe
 • Sürekli söz kesme ve dikkatini verememe

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Neden Olur?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Kalıtsal etkenlerin DEHB oluşmasında etkisi olduğu düşünülse de genetik aktarım tek başına yeterli değildir. Bununla birlikte özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarda DEHB görülme olasılığının da yüksek olduğu bilinmektedir. “Özgül Öğrenme Güçlüğü” yazımızda bu konuda daha fazlasını bulabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Türleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite 3 farklı şekilde görülebilir. Bunlar:

Kombine DEHB: Hem dikkat eksikliği hem hiperaktivitenin tüm belirtileri görülür. En yaygın DEHB türüdür.

Dikkatsiz DEHB: Aşırı hareketlilik olmayan ancak dikkat eksikliği belirtilerinin yoğun olarak görüldüğü DEHB türüdür.

Dürtücü DEHB: İstediğini hemen elde etme, düşünmeden konuşma ve davranma davranışının baskın olduğu DEHB türüdür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

Birçok ebeveyn, çocuğunun hareketli olmasından dolayı hiperaktif olduğunu düşünmektedir. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite mutlaka uzman bir psikolog tarafından değerlendirilmelidir. Tanı için özel dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testlerinden yararlanılabilir. Bazı çocuklarda aşırı hareketlilik hâli olmasa da yoğun olarak dikkat eksikliği görülebilmektedir. Bu durumu fark etmeyen aile ve öğretmen çocuğa aşırı baskı yapabilir ya da onu derslerini önemsememekle suçlayabilir. Bu durumda çocuk anlaşılmadığını hissettiği için kendini yalnız hissedebilir. Bu da çocuğun aile ve okulla kurduğu ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki hiperaktivite ve dikkat eksikliği bir bozukluktur. Çocuk istediği için uyumsuz ve dikkatsiz davranmaz. Ancak aile bilinçli olmazsa, bu durumda farklı davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite Ankara tedavisinde aile – okul ve terapistin iletişimi oldukça önemlidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi genellikle ilaçlar ve psikoterapi ile yapılır. Daha doğrusu belirtileri kontrol altına alınır ve çocuk bu davranışlarını kontrol altına alarak çevresi ile uyum sağlamayı öğrenir. Bu süreç içerisinde aile ve okulun çocuğa yaklaşımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle aile DEHB hakkında kendini bilinçlendirmeli ve öğretmen ile tedavi süreci hakkındaki tüm bilgileri paylaşmalıdır/

Şimdi Ara!
Yol Tarifi