Öfke Kontrol Sorunları

Öfke Kontrol Sorunları Tedavisi Ankara

Öfke; herkesin zaman zaman hissedebileceği, sağlıklı bir duygudur. Ancak her duygu gibi öfkenin de aşırı ve kontrolsüz şekilde yaşanması sorunlara yol açar. Öfke sorunu yaşayan kişiler eşi, çocukları ve sosyal ilişkilerinde bunun yıkıcı etkilerini gözlemleyebilirler. Kontrol dışı öfke, çoğunlukla kişinin de suçluluk hissetmesine neden olur. Dolayısıyla sosyal ilişkilerdeki yıkıcı etkisini kişinin özgüveni ve benlik algısı üzerinde de gösterebilir. Öfke kontrol sorunları, her bireyde farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Öfkenin doğru zamanda doğru kaynağa yönlendirilmesi ise çoğu zaman altta yatan sebeplerin çözüme kavuşması ile mümkündür. Yazımızın devamında öfke kontrol sorunlarına neden olan faktörler ve öfke kontrolünün nasıl sağlanabileceği konusunda bilgilere yer vereceğiz. Eğer öfke kontrol sorunları hakkında bir profesyonelden yardım almak isterseniz Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle “Öfke kontrol bozukluğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?” sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Zaman zaman öfkelenmek oldukça normal bir durumdur hatta sağlıklı bile kabul edilir. Ancak öfke kontrol bozukluğundan söz ediyorsak bu durumda öfkenin şiddeti ve nasıl gösterildiği ile ilgili bazı sorunlar var demektir. Bir kişinin öfke kontrolü ile ilgili sorunlar yaşadığını gösteren ilk sinyal; öfkenin doğru zamanda, doğru hedefe yönlendirilmemiş olmasıdır. Öfke kontrol bozukluğu Ankara yaşayan kişiler, gün içerisinde yaşadıkları birçok probleme gereğinden fazla tepki verirler. Öfkeye neden olan problemi unutup, etrafındaki kişilere, durumlara hatta eşyalara bile aynı öfkeyi gösterebilirler. Öfke nöbetleri zaman zaman şiddet eğilimine bile neden olabilir. Bu durum, ailedeki diğer bireylerin de huzurunu etkileyen bir durumdur. Aşırı öfkeli ebeveynler, çocukları ile sağlıklı iletişim kurmakta zorlanabilir ve arkadaşlık kurmakta güçlük çekebilir. Öfke kontrolünde zorlanan bireyler genellikle;

  • Kan basıncının artmasına bağlı olarak kalp çarpıntıları
  • Düzensiz nefes alıp verme, göğüste baskı hissi
  • Sürekli stresli ve gergin hissetme
  • Tartışma sırasında kendini tutamayarak düşünmediği sözler söyleme
  • Karşıdaki kişiye ya da herhangi bir nesneye yönelik şiddet uygulama gibi durumlar yaşarlar.

Öfke Kontrol Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

Öfke kontrol sorunları birçok nedenle ortaya çıkabilir.

  • Çocuklarda öfke patlamaları ve aşırı kızgınlık; kardeş kıskançlığı, akran zorbalığı ve aile içi iletişimsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.
  • Ergenlik çağındaki gençler sık sık öfke patlamaları yaşar. Bu dönemde hızlı duygu geçişleri görülebilir. Bu dönemdeki gençler, kendi benliklerini ortaya koymak için durumlar karşısında aşırı tepki verebilir ve öfkelerini kontrol etmede güçlük çekebilirler.
  • Yetişkinlerde görülen öfke kontrol sorunları ise dış etkenlere bağlı gelişebilir. Post – travmatik olaylar olarak adlandırdığımız yıkıcı deneyimlerden sonra, öfkeyi kontrol etmek zor olabilir. Ayrılık, yakınların kaybı, iş değişikliği, işsizlik, savaşlar vb. nedeniyle hissedilen ağır duygular öfke olarak kendini dışavurabilir.
  • Yetişkinlerde öfke kontrolüne neden olan bir diğer etken ise çocukluk döneminde yaşanan travmalardır. Genellikle ailesi tarafından bastırılmış ve şiddet görmüş kişilerde öfke patlamalarına sıkça rastlanır. Eğer danışanın öyküsünde cinsel taciz vb. istismar da söz konusu ise bu yaşantılar da öfke kontrolsüzlüğü ile bağdaştırılır.
  • Borderline, paranoid kişilik, obsesif kişilik, antisosyal kişilik gibi kişilik bozukluklarında da öfke nöbetlerine rastlanabilir. Kişilik bozukluğu olan kişilerde davranışlar dürtüseldir. Dürtüsellik de öfkenin olduğu gibi dışavurulmasına, kontrolsüzce etrafa yönlendirilmesine neden olabilir. Kişilik bozukluğuna bağlı yaşanan öfke nöbetleri genellikle kısır döngüye yol açar.

Öfke Kontrol Sorunlarının Tedavisi Nasıl Olur?

Şehir ve iş değişikliği ya da uzun bir tatil öfkenin kısa vadede dindirilmesine neden olabilir. Ancak amaç; öfke duygusunu ortaya çıkaran düşünceleri kontrol altına almak ve davranışlarda değişiklik yapmaktır. Çoğunlukla profesyonel desteği, psikoterapiyi hatta bazen ilaç desteğini gerektirebilir. Bu nedenle uzun süredir öfke sorunları yaşayan bir birey için bir uzmandan yardım almak oldukça etkili olacaktır. Başlangıçta kişi bu fikre de öfkelenebilir. Ancak öfke kontrolü sayesinde sosyal yaşamında gerçekleşecek olumlu durumlara odaklanarak, öfke kontrolü tedavisinde aşama kaydetmek mümkündür.

Ankara’da öfke kontrol sorunlarında uygulanan terapiler, seans sıklığı ve süreleri hakkında detaylı bilgi almak için Uz. Kl. Psk. Melike Serttaş’ın kliniğini arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi