Ergen Psikoloğu

Ergen Psikoloğu Ankara

Ergen psikoloğu Ankara, ergenlik dönemindeki bireylerin deneyimlediği psikolojik sorunlara yönelik psikoterapi ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren uzmandır. Ergenlik döneminde kişi, bağımsız bir birey olma yönünde hem bedensel hem de psikolojik bir gelişim içerisindedir. Bu gelişim süreci, kişinin deneyimlediği olaylar, sosyal çevresi, öğrenim yaşamı ve aile hayatı gibi etmenler çerçevesinde devam eder.

Dolayısıyla da bireyin bu etmenlerden biri veya birden fazlası ile alakalı deneyimlediği sorunlar, karakterinin oluşumunda önemli bir rol oynayabilir. Bu sorunlar ihmal edilir, uygun bir uzmandan profesyonel destek alınmaz ise bireyin yetişkinlik yaşamında da bu sorunların izleri görülebilir. Bu yüzden ergenlik döneminde olan bireylerin yeri geldiğinde yetişkinler ve çocuklar gibi psikolojik olarak desteklenmeleri gerekir.

Ergen psikoloğu Ankara, ergenlerin içinde bulunduğu psikolojik durumlara yönelik incelemeler yapabilir, kişiye özel psikoterapi uygulamaları ve profesyonel danışmanlık hizmeti verebilirler. Yazımızın devamında ‘’Ergen psikoloğu hangi yaş grubu ile ilgilenir?’’, ‘’Ergen psikoloğu hangi uygulamaları yapar?’’, ‘’Ankara ergen psikoloğu randevusu nasıl alınır?’’ ve ‘’Ergen psikoloğu Ankara görüşmeleri ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ergen psikoloğu ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Ergen Psikoloğu Kimdir?

Ergen psikoloğu, ergenlik dönemindeki bireylerin, yetişkin bir birey olma yolunda deneyimledikleri sorunları analiz etmek, bu sorunlara ve psikolojik zorluklara yönelik kişiye özel çözümler üretmek ve bu süreçte bireyi psikolojik olarak desteklemek amacıyla çalışmalar yürüten uzmandır. Ergenlik döneminde olan bireyler, okul yaşamları, aile yaşantıları, gelecek planları, duyguları, kimlikleri ve cinsel yönelimleri ile alakalı sorulara ve sorunlara sahip olabilirler. Ergen psikoloğu, bu sorulara ve sorunlara yönelik bireyi profesyonel anlamda yönlendirmek, desteklemek ve bireyin kendisini gerçekleştirmesine yardımcı olmak amacıyla çeşitli uygulamalar gerçekleştirebilir. Aynı şekilde aile ile ergen birey arasında sağlıklı iletişim kanalları kurulmasını sağlayarak aile ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olabilir.

Ergen Psikoloğu Ankara Hangi Yaş Grubu İle İlgilenir?

Ergenlik dönemi kız çocuklarında genellikle 10 yaşlarında, erkek çocuklarında ise 11 ila 12 yaşlarında başlar. Bu yaşlardan itibaren ise 3 ila 5 yıl boyunca devam edebilir. Ergen psikologları da bu yüzden bahsi geçen yaş aralığındaki çocuklar ile ilgilenirler. Ergen psikologları; ergenlik dönemindeki bireylerin yaşlarına ve deneyimledikleri sorunlara yönelik, özel psikoterapi uygulamaları gerçekleştirebilirler.

Ergen Psikoloğu Ankara Hangi Sorunlarla İlgilenir?

Ergen psikoloğu şu gibi psikolojik sorunlar ile ilgilenebilir:

 • Sınav kaygısı.
 • Akran zorbalığı.
 • Yeme bozuklukları.
 • Aile yaşamı ve okul hayatı ile ilgili sorunlar.
 • Gelecek planları ile alakalı sorunlar.
 • Yas süreci.
 • Sosyal kaygı bozukluğu.
 • Arkadaş ve romantik ilişkiler ile alakalı sorunlar.
 • Obsesif kompulsif bozukluk.
 • Davranış bozuklukları.
 • Yaygın kaygı bozukluğu.
 • Travma sonrası stres bozukluğu.
 • Fobiler.

Ergen psikologları bu gibi sorunlar ile ilgilenmek amacıyla şu uygulamalara başvurabilirler:

 • Bilişsel davranışçı terapi.
 • Aile danışmanlığı.
 • Bireysel terapi.

Ergen psikologları bu gibi uygulamalar sayesinde danışanlarını profesyonel danışmanlık hizmeti sağlayabilir, danışanlarının sahip olduğu psikolojik rahatsızlıkların tedavi sürecini destekleyebilirler.

Ankara Ergen Psikoloğu Randevusu Nasıl Alınır?

Ergen psikoloğu randevusu almak isteyen aileler veya ebeveynler, psikolog seçimlerini özenli bir şekilde yaptıktan sonra seçtikleri psikoloğun web sitesini ziyaret etmeliler. Sonrasında ise sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak psikolog Ankara ile temasa geçmeliler. Böylece hem hizmeti alacak olan bireyin hem de psikoloğun uygun bulduğu bir tarihe randevu oluşturulabilir.

Ergenlerde Psikolojik Danışmanlık Neden Önemlidir?

Ergenlik dönemi, çocukların hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak en hızlı geliştiği dönemdir. Ergenlik döneminde yaşadıkları ve deneyimledikleri olumsuz veya olumlu her şeyin yetişkinlik yaşamları üzerinde etkileri görülebilir. Bu yüzden ergenlik dönemi, bireyin gelecekteki yaşamı için son derece kritik bir önem taşımaktadır. Bu süreçte psikolojik danışmanlık hizmetleri sayesinde bireyin ileride kendisini gerçekleştirebilmiş, kendi duygularını tanıyan, huzurlu ve sorumlu bir birey olmasına yardımcı olabilir.

Ergen Psikoloğu Görüşmeleri Ne Kadar Sürer?

Ergen psikoloğu görüşmeleri genellikle 45 ila 50 dakika kadar sürer. Görüşmeler genellikle haftadan haftaya gerçekleşen seanslar halinde yapılırlar. Seans sayısı ve seans sıklığı bireyin taleplerine ve psikoloğun önerilerine göre değişiklik gösterebilir.

Ergen Psikoloğu Ankara Görüşmeleri Nasıl Olur?

Ergen psikoloğu ile bireyin yaptığı ilk görüşmede tanışma gerçekleşir. Sonrasında ise psikolog, bireyin sınırlarına, duygularına ve düşüncelerine saygılı bir şekilde birey ile iletişim kurar. Bu ilk iletişim faaliyetleri sayesinde psikolog, görüşmelerin gelecekte nasıl ilerleyeceğine yönelik planlamalar yapabilir. Bu planlamalar dahilinde bilişsel davranışçı terapi ve benzeri psikoterapi ve ebeveyn danışmanlığı uygulamaları gerçekleştirilebilir. Ebeveynler de bu sürecin aktif birer parçalarıdırlar. Gerektiğinde psikolog tarafından yönlendirilir ve bilgilendirilirler. Elbette bu bilgilendirme, ergen bireyin bilgisi dahilinde gerçekleşir.

Ankara Ergen Psikoloğu Fiyatları 2024

Ankara ergen psikoloğu fiyatları 2024, psikoloğun sağladığı hizmetlere ve hizmet detaylarına göre değişiklik gösterebilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi