İlişki Sorunları

İlişki Terapisti Ankara

İlişki terapisti Ankara, romantik ilişkilerde ortaya çıkan sorunları ve bu sorunlar sebebiyle çiftler arasında meydana gelen anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar gerçekleştiren uzman psikologdur. Romantik ilişkiler sırasında zaman zaman sorunlarla karşılaşılması gayet normaldir. Ancak bu sorunların, zaman içerisinde çiftlerin kendi aralarında kurduğu sağlıklı diyalog yolları ile çözülmeleri beklenmektedir. Aralarında geçen sorunları ve anlaşmazlıkları bahsettiğimiz şekilde çözmekte zorlanan çiftlere ise ‘’ilişki terapisi’’ veya ‘’çift terapisi’’ gibi isimlerle bilinen danışmanlık uygulamaları önerilmektedir.

Bu uygulamalar alanlarında uzman olan klinik psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. İlişki terapisti olarak da bilinen bu uzmanlar, çiftler arasında yaşanan sorunları hem bireysel hem de ilişki ölçeğinde dikkatle değerlendirirler. Gerçekleştirdikleri değerlendirmeler ışığında çiftlerden her ikisinin de partnerleriyle çok daha sağlıklı iletişim yolları kurmasını sağlarlar. Yazımızın devamında ‘’İlişki sorunları nasıl geçer?’’, ‘’İlişki terapisi ne kadar sürer?’’, ‘’Çift terapisi kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’İlişkilerde en sık karşılaşılan problemler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ilişki terapisi hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Klinik Psikolog Melike Serttaş ile iletişime geçebilirsiniz.

İlişki Sorunları Nedir?

İlişki sorunları, çiftler arasında meydana gelen ve gerektiği gibi çözülmedikleri takdirde ilişkinin gidişatını olumsuz etkileyebilen problemlerdir. Bu problemlerin arasında güven sorunları, iletişimsizlik, cinsel hayatla ilgili problemler ve aldatma/aldatılma gibi sorunlar yer almaktadır. İlişki danışmanı veya ilişki terapisti olarak bilinen uzman psikologlar, bahsi geçen problemlerin her iki taraf için de çözüme kavuşturulması için çeşitli uygulamalara başvururlar. Böylece bireyler arasında sağlıklı iletişim yolları inşa edilir ve sorunların çözüme kavuşturulması için yapıcı diyaloglar kurulur.

İlişki Danışmanı Nedir?

İlişki danışmanı, olaylara birbirlerinin tarafından bakmakta zorlanan, yapıcı diyaloglar kuramayan ve dolayısıyla da sahip oldukları sorunları çözmekte güçlük çeken çiftlere danışmanlık hizmeti veren psikologlardır. İlişki danışmanları halk arasında ilişki terapisti olarak da bilinirler.

İlişkilerde Sık Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

En sık karşılaşılan ilişki problemleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Güvensizlik ve güven problemleri ilişkileri yıpratan, çiftleri birbirlerine karşı önyargılı hale getirebilen çok önemli sorunlardır. Güven problemlerinin altında yatan etmenlerin belirlenmesi ve çiftler arasında yeniden güven inşa edilmesi için her iki tarafında aktif bir şekilde çaba göstermesi gerekmektedir.
  • İletişimsizlik veya sağlıklı bir şekilde iletişim kuramama da ilişkilerde sık sık sorunlara yol açan bir etmendir. Bu yüzden çiftlerin, birbirlerini iyi tanıması; bir konu hakkında görüş bildirirken veya eleştiride bulunurken karşı tarafın hassasiyetlerine dikkat etmesi gerekir.
  • Cinsel yaşamla ilgili problemler de ilişkiler ve ilişkilerin gidişatı için son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden çiftlerden her ikisinin de cinsellikten beklentilerini uygun bir iletişim yoluyla partnerleri ile paylaşmaları önerilmektedir. Aynı şekilde cinsel aktiviteler sırasında yaşanan sorunlar da partner ile paylaşılabilmelidir.
  • Aldatma veya aldatılma gibi sorunlar ilişkilere önemli ölçüde zarar verebilir. Bu yüzden bu gibi sorunlarla karşılaşıldığı takdirde bir ilişki terapistinden danışmanlık hizmeti talep edilmesi önerilir.
  • Ev işi paylaşımının ideal bir şekilde yapılamaması.
  • Duygusal tatminsizlik ve ilgisizlik.
  • İlişki veya gelecek ile ilgili temel konular üzerinde uzlaşamamak.

İlişki problemlerini genel olarak bu şekilde özetlemek mümkündür. Bahsi geçen problemler, ilişki danışmanları tarafından verilen danışmanlık hizmeti ile çok daha sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. 

İlişki Problemleri Neden Ortaya Çıkar?

İlişki problemleri, daha önce de bahsettiğimiz gibi çiftler arasında sağlıklı iletişim yolları kurulamaması ve bazı küçük sorunların gerektiği gibi çözüme kavuşturulamaması gibi sebeplerden ortaya çıkabilirler. Elbette partnerlerin içinde bulunduğu psikolojik durum, aşırı stres ve geçmiş travmaların da ilişki problemlerinin ortaya çıkmasında payı olabilir. İlişki terapistleri tüm bu etmenleri detaylı olarak değerlendirecektir.

İlişki Problemleri Nasıl Çözülür?

İlişki problemleri, çiftlerden her ikisinin de uzlaşmak ve sağlıklı bir iletişim kurabilmek için çabalamasıyla çözülebilir. Ancak çoğu zaman bu, bahsedildiği kadar kolay bir çözüm yolu değildir. Bu yüzden daha fazla yıpranmak veya hayal kırıklığına uğramak istemeyen bireyler ilişki terapistlerinden profesyonel danışmanlık talep edebilirler.

İlişki Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

İlişki danışmanlığı sayesinde bireyler hem kendileri hem de partnerleri hakkında daha çok şey öğrenirler. Kendi duygularını nasıl yorumlamaları ve yönetmeleri gerektiğini öğrenip partnerleri ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurmaya başlayabilirler. İlişki danışmanlığı çiftlerden her ikisine de ilişkileri sırasında karşılaştıkları problemleri en uygun şekilde çözebilmeleri için önemli beceriler kazandırır.

Ankara İlişki Danışmanlığı Ücreti 2024

Ankara ilişki danışmanlığı ücreti ve ilişki terapisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Klinik Psikolog Melike Serttaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi