Psikolog Ankara

Psikolog Ankara

Psikolog Ankara, bireylerin deneyimlediği psikolojik sorunlar ve zorluklar ile ilgilenen, psikolojik destek ve danışmanlık sağlayan uzmandır. İnsan yaşamı, çeşitli dönemlere ayrılabilir. Bireyler yaşamlarının farklı dönemlerinde, hayatlarının geri kalanını direkt etkileyecek kararlar alabilir, yaşamını ve kişiliğini şekillendirmeye yönelik adımlar atabilir. Bu kararlar ve adımlar yalnızca kendileri için değil, sahip oldukları ve kurdukları aileleri, yürüttükleri arkadaşlıkları, okul hayatları, kariyerleri ve romantik ilişkileri için de son derece önemlidir.

Bu süreçte bireyler, ailelerinden, partnerlerinden, kendi yaşadıkları deneyimlerden, iş ve öğrenim yaşamlarından kaynaklanan çeşitli zorluklar deneyimleyebilirler. Bu deneyimler bireyin bedensel sağlığını etkileyebildiği gibi psikolojik durumunu da olumsuz etkileyebilir. Bu süreçte bireyin, üzerine düşen sorumlulukları ideal bir şekilde yerine getirebilmesi; işlevsel, huzurlu bir yaşam sürebilmesi ve kendini gerçekleştirebilmesi için gerekli durumlarda profesyonel psikolojik destek alması gerekebilir. Bahsi geçen profesyonel destek, psikologlar tarafından sağlanır.

Psikologlar, bireyin deneyimlediği sorunları değerlendirebilir, bu sorunların kaynağına yönelik incelemeler yapabilir, psikoterapi ve danışmanlık uygulamaları ile bireyi profesyonel olarak destekleyebilir. Yazımızın devamında ‘’Psikologlar hangi yaş grubu ile çalışır?’’, ‘’Psikolog Ankara hangi uygulamaları yapar?’’, ‘’Ankara Psikolog randevusu nasıl alınır?’’ ve ‘’Psikolog görüşmeleri ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yetişkin psikoloğu ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Psikolog Kimdir?

Psikolog, herhangi bir konuda psikolojik sorunlar deneyimleyen veya kişisel gelişim konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyan bireylere danışmanlık sağlayan uzmandır. Psikologlar, psikoloji alanında öğrenim almışlardır. Aldıkları öğrenim ve elde ettikleri deneyimler sayesinde danışanlarının yaşadığı psikolojik sorunları değerlendirebilir ve bu sorunlara yönelik profesyonel destek sağlayabilirler. Günümüzde pek çok birey, herhangi bir psikolojik sorun deneyimlemeksizin de kişisel gelişim süreçleri ile alakalı psikolog görüşmeleri, danışmanlık hizmeti ve psikoterapi uygulamaları talep edebilmektedir.

Psikologlar Hangi Yaş Grubu İle İlgilenir?

Psikologlar tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaş grupları üzerine özelleşmiş olan psikoterapi uygulamaları mevcuttur. Bir psikolog hem ergen hem çocuk hem de yetişkin psikolojisi üzerine çalışmalar yapabilir. Bu yüzden psikologlar hem yetişkinlere hem de çocuklara ve ergenlere psikoterapi hizmeti sağlayabilirler. Bu psikoterapi hizmetleri bireye özel verilebildiği (bireysel terapi) gibi aile terapisi şeklinde de gerçekleştirilebilir.

Psikolog Ankara Hangi Uygulamaları Yapar?

Psikologlar şu gibi uygulamaları gerçekleştirebilirler:

  • Yetişkin bilişsel davranışçı terapisi.
  • Yetişkin şema terapisi.
  • Aile terapisi.
  • Evlilik ve çift terapisi.
  • Oyun terapisi.
  • Çocuk ve ergen bilişsel davranışçı terapi

Bu gibi uygulamaları bireylerin iş yaşamlarında, okul hayatlarında, ilişkilerinde ve aile hayatlarında deneyimledikleri sorunlara yönelik gerçekleştirebilirler. Aynı şekilde kaygı bozuklukları, depresyon bozuklukları, kişilik bozuklukları ve fobilerin tedavi sürecini desteklemek amacıyla da bahsi geçen danışmanlık ve psikoterapi hizmetlerini verebilirler.

Ankara Psikolog Randevusu Nasıl Alınır?

Psikolog randevusu almak son derece kolaydır. Bu süreçte ilk olarak birey, psikolog seçimini kendi ihtiyaçları ve deneyimlediği zorluklara yönelik bir şekilde, özenle yapmalıdır. Psikolog seçimi yapıldıktan sonra psikoloğun internet sitesindeki iletişim sayfasından e-posta veya telefon numarası yolu ile psikolog ile iletişime geçilebilir. Böylece uygun bir güne psikolog randevusu alınabilir.

Psikoterapi İşe Yarıyor Mu?

Psikoterapi ve danışmanlık uygulamaları, tartışmasız bir şekilde bireyin psikolojik olarak desteklenebilmesi adına işlevsel, yararlı uygulamalardır. Bu yüzden gerek bir psikolojik sorunun varlığında gerekse de kişisel gelişim yolunda yetişkinlere yönelik danışmanlık ve terapi hizmetlerinden faydalanılması tavsiye edilmektedir.

Psikolog Ankara Görüşmeleri Ne Kadar Sürer?

Psikolog Ankara görüşmeleri, danışanın deneyimlediği sorunun türüne, almak istediği hizmete ve psikoloğun bireye özel olarak planladığı uygulamalara göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Bu hizmetler genellikle seanslar halinde verilirler. Seans sayısı da bahsetmiş olduğumun etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her bir seans yaklaşık olarak 45 ila 50 dakika kadar sürmektedir.

Psikolog Ankara Görüşmeleri Nasıl Olur?

Görüşmeler sırasında psikolog, danışanını dinler ve danışanının aktardığı bilgiler konusunda notlar alır. Danışana, deneyimlediği sorunlar veya görüşme ile amaçladığı konular üzerine sorular yöneltir. Psikolog, bu aşamada elde ettiği veriler ile görüşmelerin devamında ne gibi uygulamalar gerçekleştireceğine, bu uygulamaları hangi kapsamda yapacağına yönelik planlamalar yapar. Daha sonra ise özel psikoterapi ve danışmanlık uygulamaları ile sürece devam eder.

Ankara Psikolog Fiyatları 2024

Ankara psikolog fiyatları 2024, psikoloğun sağladığı hizmetlere ve hizmet detaylarına göre değişiklik gösterebilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi