Gelişim Tarama Envanteri

Gelişim Tarama Envanteri Testleri Ankara

Gelişim tarama envanteri Ankara, çocukların gelişim süreçlerini değerlendirmek ve gelişim ile ilgili aksamaları erkenden tespit edilebilmek için yapılan testtir. Çocukların gelişimi anne karnında başlar ve doğumdan sonra da hızlı bir şekilde devam eder. Genetik özellikleri ve çevresel etmenlerin ışığında öğrenir, yeni beceriler elde eder ve karakter gelişimlerini sürdürürler. Ancak bazı durumlarda bu gelişim süreci çeşitli sebeplerden aksayabilir veya beklendiği gibi devam etmeyebilir. Bu da çocuğun gerek günlük yaşamını gerekse de yetişkinlik hayatını etkileyebilecek olumsuzluklara sebep olabilir.

Ankara gelişim tarama testleri; çocuğun bilişsel, motor ve duygusal gelişimini değerlendirmek için son derece avantajlıdır. Böylece olası sorunlar erkenden tespit edilebilir ve giderilmeleri için özel uygulamalara başvurulabilir. Yazımızın devamında ‘’Gelişim tarama envanteri testleri nelerdir?’’, ‘’Gelişim tarama testleri neden önemlidir?’’, ‘’Gelişim tarama testleri hangi çocuklara yapılmalıdır?’’ ve ‘’Gelişim tarama testi sonuçları ne zaman belli olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara gelişim tarama envanteri testleri hakkında merak ettikleriniz için Uzm. Klinik Psikolog Melike Serttaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Gelişim Tarama Envanteri Testleri Nedir?

Gelişim tarama envanteri testleri, 0 ila 6 yaşları arasında yer alan bebek ve çocukların gelişimlerini değerlendirmek ve olası sorunları tespit etmek amacıyla psikologlar tarafından gerçekleştirilen testlerdir. Bilişsel ve motor faaliyetler, anne karnında gelişmeye başlar ve çocukluk çağında da gelişmeye devam ederler. Bu gelişimin sağlıklı ve verimli bir şekilde devam etmesi çocuğun ergenlik ve yetişkinlik yaşamı için son derece önemlidir. Eğer çocuğun gelişimi ile ilgili bir sorun veya aksama söz konusu ise gelişim tarama envanteri testleri ile bu sorunları tespit etmek mümkündür. Böylece gelişimin ideal bir şekilde devam edebilmesi için özel uygulamalara başvurulabilir.

Gelişim Tarama Testleri Neden Yapılır?

Gelişim tarama testlerinin en büyük amacı; çocuğun gelişimini etkileyen olumsuz faktörleri tespit etmek, gelişimin hangi alanlarda aksadığını belirlemek ve bu aksaklığın giderilmesine yönelik gerçekleşen çalışmaları kolaylaştırmaktır. Bu testler özellikle de gelişimiyle ilgili bir sorun olduğundan şüphelenilen veya gelişim düzensizliği gibi konularda risk altında olan çocuklara önerilmektedir.

Gelişim Tarama Testleri Kimlere Yapılabilir?

Gelişim tarama testleri, uygun yaş aralığında olan tüm çocuklara yapılabilmektedir. Gelişim tarama testleri için herhangi bir ön koşul yoktur. Eğer ebeveynler çocuklarının gelişimlerini ölçmek ve herhangi bir aksaklık olmadığından emin olmak istiyorlarsa gelişim tarama testleri yaptırabilirler. Bununla birlikte bilişsel ve motor fonksiyonlarında, yaşıtlarına kıyasla çok daha az başarı sergileyen çocuklara mutlaka gelişim tarama testi yapılması önerilmektedir.

Çocuklarda Gelişim Geriliği Neden Olur?

Çocuklarda gelişim geriliği nedenleri arasında pek çok etmen yer alabilir. Bu etmenlerin başında gebelik döneminde, doğum sırasında veya doğum sonrasında yaşanan fiziksel travmalar gelmektedir. Aynı şekilde gebelik sürecinde anne adayının kullandığı ilaçlar, sahip olduğu ciddi hastalıklar ve radyasyon maruziyeti gibi durumlarda çocuklarda gelişim geriliği gibi tehlikeli durumlara yol açabilmektedir.

Gelişim Tarama Testlerinin Faydaları Nelerdir?

Gelişim tarama testlerinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çocukların gelişimleri sağlıklı bir şekilde gözlemlenebilir ve ölçülebilir.
  • Gelişim ile ilgili aksaklıklar erkenden tespit edilebilir.
  • Tespit edilen aksaklıklara veya olası sorunlara yönelik önlem ve tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir.
  • Çocukların gelişimlerini en verimli bir şekilde sürdürmesi sağlanabilir.
  • Çocukların gelecekteki öğrenim, çalışma ve sosyal yaşamlarında çok daha başarılı olmalarına yönelik destek uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Gelişim tarama testlerinin avantajları ve faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Gelişim Tarama Testleri Ne Kadar Sürer?

Gelişim tarama testlerinin süresi, testin türüne ve çocuğun yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bu testler genellikle 30 dakika ila 90 dakika içerisinde tamamlanmış olurlar.

Gelişim Tarama Testleri Nasıl Yapılır?

Gelişim tarama envanteri içerisinde, çocukların farklı alanlardaki gelişimlerini ölçmeye yönelik farklı testler yer almaktadır. Bu testler çocuğun kendisini güvende ve rahat hissedeceği bir ortamda, psikolog yönlendirmesi ile gerçekleştirilir. Böylece çocuğun gelişimine yönelik aksaklıklar tespit edilmiş olur. Testlerin sonuçları yalnızca çocuğun ebeveynleri ile paylaşılır.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri Fiyatları 2024

Ankara gelişim tarama testi fiyatları ve gelişim tarama envanteri ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Klinik Psikolog Melike Serttaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi