Moxo Dikkat Performans Testi

MOXO Dikkat Testi Ankara

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, günümüzde birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Aslında ömür boyu devam eden bir durum olmasına ve yetişkinlerde de görülmesine rağmen genellikle çocuklarla ilişkili olduğu düşünülür. Bunun nedeni; dikkat eksikliği ya da hiperaktivite belirtilerinin, çocukluk döneminde yoğun olarak görülmesidir. Modern yaşam biçimi ve bilgiye verilen önemin artması sayesinde birçok anne baba da bu konuda daha bilinçli hâle gelmiştir.

Çocuklarında DEHB olabileceğinden şüphelendiklerinde psikologlara başvurarak çözüm arama yoluna gitmektedirler. Bu noktada, MOXO dikkat testleri gibi testler, DEHB tanısı koyulmasında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Yazımızın devamında, dikkat eksikliği tanısında önemli bir yeri olan MOXO testinden bahsedeceğiz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’ın Ankara’daki kliniğini arayabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Nedir?

MOXO dikkat eksikliği Ankara, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun en önemli belirtilerinden biridir. Birçok kişi, dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin yalnızca aşırı hareketlilik ile karakterize olan bir rahatsızlık olduğunu düşünse de durum farklıdır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite; aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliğinin birleşimi, sadece aşırı hareketlilik ya da sadece dikkat eksikliği şeklinde görülebilir. Özellikle çocukluk döneminde aşırı hareketli olduğundan yakınılan ve DEHB teşhisi konmamış kişilerin, yetişkinlikte dikkat eksikliğini daha fazla yaşaması muhtemeldir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir durumdur. Özellikle akademik başarı üzerinde olumsuz etkileri olan dikkat eksikliği, özgüven üzerinde de etkili olabilmektedir. Birçok çocuk bu dertten muzdarip olmasına rağmen anlayış göremediği için “dikkatsizlik, sakarlık ve umursamazlık” ile yaftalanabilmektedir. Dikkat eksikliğinin en sık rastlanan belirtileri ise;

  • Dinlemekte, sohbetleri takip etmede zorlanma. Karşıdaki insan bir şey anlatırken adeta duymamak, anlatılanları bir noktadan sonra takip etmede güçlük çekmek
  • Unutkanlık
  • Dikkat ve yoğun zihin gücü gerektiren işlerden kaçınma
  • Uzun süre masa başında oturamama, dikkatini tek bir işe verememe
  • Zamanlama ve plan yapmada zorlanma, başlanan işi yarım bırakmadır.

Dikkat Eksikliği Tanısı Nasıl Konur?

Dikkat eksikliği tanısı uzman psikologlar tarafından değerlendirilir. Tanı sürecinde psikologun gözlemleri, çocuk ile diyalogu ön plandadır. Ancak şüpheleri kesinleştirmek için çocuğun karakterini analiz eden ve dikkat süresini ölçen özel testler de kullanılır. Bu testler arasında en güvenilir sonuçları veren, klinik ve bilimsel olarak onaylanmış testlerden biri de MOXO dikkat testidir.

MOXO Dikkat Testi Nedir?

“MOXO sürekli dikkat testi” olarak da bilinen MOXO testi, dikkat süresini ve yoğunluğunu ölçen, özel bir testtir. Test, 6 – 66 yaş arası bireylere uygulanmaktadır. Hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilen iki ayrı versiyonu bulunmaktadır. Dünya üzerinde 30’u aşkın ülkede uygulanan bu profesyonel dikkat testi, çocuk psikiyatri kliniklerinde hâlâ en çok kullanılan, en güvenilir dikkat testlerinden biridir. Aynı zamanda dünya üzerindeki tek objektif ve çeldirici test olarak da bilinmektedir. MOXO dikkat testi, online ortamda uygulanan bir testtir. Test sayesinde 420 tepki ve 420 tepkisizlik eylemini ölçmek mümkündür.

MOXO Dikkat Testi Nasıl Yapılır?

MOXO dikkat testinin yetişkinler ve çocuklar için iki özel versiyonu bulunmaktadır. Test sırasında, dikkat eksikliğinin 4 belirtisi olan; dürtüsellik, dikkat eksikliği, zamanlama problemi ve hiperaktivite davranışlarının yoğunluğu ölçülür. Test sırasında görsel ve işitsel çeldiriciler kullanılır. Özel bir hedef belirlenir ve katılımcılara yalnızca bu hedefi gördüklerinde sorulara yanıt vermeleri istenir. Test yetişkinler için 18 dakika; çocuklar için ise 15 dakika olarak tasarlanmıştır.

Ankara’da, MOXO Sürekli dikkat testi hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi