Tuvalet Alışkanlıkları Problemleri

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlıkları Problemleri Ankara 

Çocuklarda tuvalet eğitimi yaklaşık 2 – 2,5 yaşında başlar. Eğer çocuk da psikolojik ve fiziksel anlamda hazırsa, kısa sürede tuvaletini kendisi yapar hâle gelir. Tuvalet eğitimi sürecinde alt ıslatma, dışkı kaçırma sık sık görülebilir. Bu durum, çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması için bir geçiş sürecidir ve gayet normaldir. Ancak çocuğun yaşı büyümesine rağmen alt ıslatma sorunu devam ediyorsa, çocuk gece ya da gündüz, belirli aralıklarla dışkı kaçırıyorsa anne babaların dikkatli olması gerekebilir. Tuvalet alışkanlıkları problemleri Ankara fiziksel ya da psikolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Eğer fiziksel herhangi bir sorun olmadığı uzman doktorlar tarafından onaylandıysa, ebeveynlerin çözümü psikolojik tedavi yöntemlerinde araması gerekebilir. Alt ıslatma ve dışkı kaçırma problemleri hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Uz. Kli. Psk. Melike Serttaş’tan randevu alabilirsiniz.

Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Neden Olur?

Alt ıslatma ve dışkı kaçırma, çocuklarda sık görülen bir durum olmasına rağmen her çocukta farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Eğer çocuğunuz, tuvalet eğitimi dönemini geçmesine rağmen gece ya da gündüz belirli aralıklarla altına kaçırıyorsa altında yatan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Bu durumda ilk akla gelen fiziksel sorunlar olmalıdır. Çocuğun idrar yolları, böbrek ve bağırsakları ile ilgili sorunları olması, ishal vb. hastalıklar alt ıslatma ve dışkı kaçırmaya neden olabilir.

Eğer çocuğun fiziksel kontrolleri yapıldı ve sonuçlar temiz çıktıysa bu durumda akla gelecek diğer ihtimal psikolojik problemlerdir. Anne baba tutumları, çocuğun psikolojik durumu, ev veya okul değişikliği gibi birçok etken çocuğun tuvaletini kaçırmasına neden olabilir.

Tuvalet alışkanlıkları problemleri genellikle;

 • Çocuğun klozete tam olarak oturamadığında hissettiği rahatsızlık sonucu tuvaletini altına kaçırmasından
 • Anne babanın aşırı otoriter ve kontrolcü tutumlarından
 • Tuvalet eğitimine tam olarak hazır olmayan çocuğa tuvalet eğitimi verilmesinden ve bu dönemde baskı yapılmasından
 • Çocuğun yaşam ortamındaki huzursuzluktan
 • Okul ve ev değişikliği gibi nedenlerle, çocuğun henüz alışmadığı bir tuvaleti kullanmasından
 • Aile içerisinde yaşanan yoğun stres ya da şiddet olaylarından
 • Çocukluk dönemi depresyonu ve bu dönemde görülebilen çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanır.

Beslenme Alışkanlıkları Tuvalet Sorunlarına Neden Olabilir

Çocuğun fiziksel ya da psikolojik bir sorunu yoksa, beslenme alışkanlıkları yeniden gözden geçirilebilir. Bazen aşırı abur cubur tüketimi, yağlı ve baharatlı besinler de çocuğun tuvalet düzenini bozabilir. Bu nedenle fiziksel ya da psikolojik bir sorunu olmayan, ancak zaman zaman altına kaçıran çocuklarda lif zengini, sağlıklı bir beslenme programı ile tuvalet sorunları çözülebilmektedir.

Çocuklarda Alt Islatma Tedavisi Nasıl Olur?

Alt ıslatma ya da dışkı kaçırma, tek başına bir hastalık değildir. Altta yatan bazı fiziksel ya da psikolojik sorunların tetiklediği bir durumdur. Bu nedenle alt ıslatma sorunu yaşayan çocuklarda öncelikle fiziksel ve psikolojik muayene şarttır. Altta yatan nedenler çözüldüğünde, tuvalet sorunu da ortadan kalkar. Ancak bazı anne babalar, fiziksel olmayan, psikolojik alt ıslatma sorununa nasıl yaklaşacağını bilemeyebilir. Ya da denediği birçok yöntemden verimli sonuç alamamış olabilir. Bu durumda uzman bir psikolog desteği ve psikoterapi sayesinde tuvalet sorunlarının çözümlenmesi mümkündür.

Alt ıslatma sorunu yaşayan çocuklarda aşağıdaki yaklaşımlar olumlu sonuçlar verebilir:

 • Çocuğun ev tuvaletinde rahat etmesi için özel tuvalet koltukları kullanılabilir. Tuvaletin yanına tabure yerleştirilebilir ve çocuğun rahat hissetmesi sağlanabilir.
 • Alt ıslatma ve dışkı kaçırma sorununun ne zaman ortaya çıktığına dikkat edilebilir. Bazı çocuklar, titiz davranarak sadece kendi evlerinde tuvalete çıkmak isterler. Bu nedenle okul ortamında ya da sosyal mekânlarda tuvalete gitmekten kaçınabilir, sonuç olarak da altına kaçırabilirler. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa, çocukla doğru iletişim kurarak bu konuya bir çözüm getirilebilir ya da rahat hissetmesi için hijyen önlemleri anlatılabilir. Geceleri alt ıslatma ise derin uyku ya da korkudan kaynaklanabilir. Aile, çocukla bu durumu uygun bir dille konuşabilir ve hep birlikte soruna çözüm aranabilir.
 • Çocuk anne babanın tutumu nedeniyle kendini stres altında hissediyor ve tuvalet kaçırmayı bunu dışa vurmak için bir yol olarak görüyor olabilir. Çocuğun stresini azaltmak için, anne babanın sevgi dolu ve anlayışlı bir tutumda olması önemlidir. Ebeveynlik yaklaşımın değiştirilmesi, aile ve oyun terapileri bu noktada bir çözüm olabilir. “Ebeveyn Yaklaşımları” sayfamızı okuyarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Çocuğun uyku düzeni, ev ve okul ortamındaki değişimler de alt ıslatma sorununa yol açabilir. Değişimlere kapalı ve endişeli çocuğun rahatlatılması için aile ile birlikte yapılacak etkinlikler, oyunlar ve kaliteli iletişim etkili olabilir.
 • Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmelidir. Çocuk kendini henüz hazır hissetmeden ya da erken yaşta tuvalet eğitimine başlamak alt kaçırma sorununa yol açabilir. Ebeveynler çocuğun hazır olup olmadığından emin olmak için bir uzmandan yardım alabilir ve tuvalet eğitimi için en doğru zaman planlanabilir.
Şimdi Ara!
Yol Tarifi